Bizi Sosyal Medyada Takip Edin
REKLAM ALANI

Menderes’in Türk’ün Başına Geçirdiği ÇUVAL (NATO)

12 ay önce
78 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 10 saniye sonra kapanacak.
REKLAM ALANI
Reklamı Geç

Menderes’in Türk’ün Başına Geçirdiği ÇUVAL (NATO)Türk Topraklarında Türk Eğemenliği NATO adı altında ABD’ye DEVREDİLMİŞTİR.

1952’de Türkiye NATO’ya girdi. Amerikan askerleri de akabinde Türkiye’ye! NATO görevleri gerekçesiyle onbinlerce Amerikan askeri Türkiye’ye yerleştirildi. 6 temel anlaşma yapıldı:

1-NATO Kuvvetler Statüsü Sözleşmesi

(19 Haziran 1951/10 Mart 1954): Örgüt üyelerinin ve ABD’nin askerleri başka ülkelerde bulunabileceklerdir ve kendine özgü bazı hukuk kurallarına tabi olacaklardır.

2- Ortak Güvenlik Antlaşması (17 Ekim 1951): Türkiye daha NATO üyesi olmadan ABD’nin askeri girişimlerini desteklemek yükümlülüğü altına girdi.

Türkiye’deki Amerikan Kuvvetlerinin Statüsü

3-Türkiye’deki Amerikan Kuvvetlerinin Statüsü Anlaşması (2 Temmuz 1954)

ABD askerlerinin, sivillerinin her şeyi ABD’den getirilebilir. İthalat şartlarına ABD makamları karar verir. Amerika’dan gelen mallara gümrük uygulanmaz.

Kuracakları müesseselerde ruhsat aranmayacak, buralar teftiş edilmeyecektir. Vergiden muaf olacaklardır.

Ayrıca bazı ikili anlaşmalar sonucunda özel imtiyazla kendi posta ve radyolarını kurarlar.

TBMM’ye getirilmeyen EN TEHLİKELİ kabuller

Türkiye’ye gelecek Amerikan kuvvetleri Türk hükümetinden izin almayacak, ülkeye giriş çıkışları bildirilmeyecektir. İstedikleri malzemeyi yığabileceklerdir.

Amerikalılar istediği serbestiyi elde etmişlerdir.

Dahası var: Türkiye’de suç işleyen Amerikalıları SADECE Amerikan mahkemesi yargılayabilir.

(28 Temmuz 1956)

Amerikalılara Sınırsız Özgürlük

4-Askeri Tesisler (Kolaylıklar) Antlaşması (23 Haziran 1954): Demokrat Parti Amerikalılara sınırsız özgürlük veren bu anlaşmayı meclise onaya bile getirmeden kabul etti. Amerikalılar ihtiyaç duydukları yerlerde üs ve tesis kurabilecektir.

Diğer ülkelerdeki üslerinden farklı olarak tesislere kira dahi vermezler.

Amerikan personelinin NATO’ya değil, ABD’ye bağlı olarak çalışma hakları tanınmıştır. Amerikalılar istedikleri gibi ülkeye girer, çıkarlar.

Aileleriyle taşınırlar. Amerikan kuvvetleri Türk topraklarını istedikleri operasyonlar için haber vermeden, izin almadan kullanabilirler.

Hatta; göstermelik bir onay şartıyla Türk Ordusuna ait askeri tesis ve üsleri kullanabilirler.

5-Türkiye ile ABD arasında İzmir (Çiğli) havaalanının kullanılmasına ilişkin teknik anlaşması. Jüpiter füzeleri Çiğli’de konuşlandırılacaktır.

6-Türkiye ile ABD arasında Adana (İncirlik) havaalanının kullanılmasına ilişkin teknik anlaşma Özetle; TÜRK TOPRAKLARINDA TÜRK EGEMENLİĞİ NATO adı altında ABD’ye DEVREDİLMİŞTİR.

Menderes’in Türk’ün Başına Geçirdiği ÇUVAL (NATO)Türk Topraklarında Türk Eğemenliği NATO adı altında ABD’ye DEVREDİLMİŞTİR.

REKLAM ALANI
sontrk.tv
Kanalda toplam 112 adet video bulunuyor.
SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.