Bizi Sosyal Medyada Takip Edin
REKLAM ALANI

1917’de Gazze’de Türklere Karşı Savaşan Yahudiler

7 ay önce
56 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 10 saniye sonra kapanacak.
REKLAM ALANI
Reklamı Geç

1917’de Gazze’de Türklere Karşı Savaşan Yahudiler; 1917’de Teşkil Edilen Bir Yahudi Tugayı, İngilizlerle Birlikte Gazze’de Türklere Karşı Savaştı! İngilizler, Gaze’yi ele geçirerek, Filistin’in giriş kapısını açmak amacıyla, 26-27 Mart 1917 tarihleri arasında yaptıkları Birinci Gazze Muharebesi’nde mağlup olmuşlardı. İngilizler, 17-20 Nisan 1917 tarihleri arasında icra ettiği İkinci Gazze Harekatı’nda da Birinci Gazze Muharebesi’nde olduğu şekilde, Filistin Cephesi’ni yarmayı ve Gazze’yi ele geçirmeyi başaramamış, büyük kayıplar vererek, yenilgiye uğramış ve eski mevzileri olan Gazze’nin batısına (Mısır tarafına) tekrar geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Yahudi Tugayı, İngilizler’le birlikte Türkler’e karşı savaştı

Yahudi Siyonist emellerine bir sempati deklarasyonu olan aşağıdaki bildirinin, kabine tarafından onaylandığını Krallık Hükümeti adına bildirmekten büyük mutluluk duymaktayım: Krallık Hükümeti,Filistin’de Yahudi halkı için bir milli yurt kurulmasını uygun karşılamaktadır ve bu hedefin gerçekleştirilmesini kolaylaştırmak için elinden geleni yapacaktır. Filistin’de Yahudi olmayan toplulukların sivil ve dini haklarına, ya da başka ülkelerde yaşayan Yahudiler’in hak ve politik statülerine zarar verecek hiçbir şey yapılmayacağı kabul edilmektedir. Bu deklarasyonu Siyonist Federasyon’un dikkatine sunmanızı rica ederim.” İngilizler’in Filistin’i; Arap İsyanı’nı başlatmak amacıyla, Mekke Emiri Şerif Hüseyin’in Arap krallığına dahil edecekleri sözünü vermeleri, aynı zamanda Yahudiler’e tahsis edeceklerini beyan etmeleri, Araplar’ın İngilizler’e ve Museviler’e karşı düşünce, tutum ve davranışlarını olumsuz şekilde etkilemiştir. ABD, Birinci Dünya Harbi’ne, 2 Nisan 1917’de alınan Kongre kararıyla 6 Nisan 1917’de katılmıştı. İngiltere, Yahudi Lobisini kazanarak, ABD’nin daha fazla desteğini sağlamak amacıyla, Üçüncü Gazze harekâtına başlarken Balfour Bildirisi’ni yayımlamıştır. Balfaur Bildirisi’yle Yahudiler için Filistin’in bir ulusal yurt olarak ilân edilmesinden sonra, Osmanlı’ya ihanet eden Araplar’ın günümüze kadar sürecek, petrol oyunlarıyla sömürülecek ve Yahudiler’e karşı onar senelik aralıklarla sürekli savaş kaybedecekleri çileli tarihî gelişmeleri başlayacaktır. Balfour Bildirisi’ni gerçekleştirmek amacıyla, teşkil edilen bir Yahudi Tugayı, İngilizler’le birlikte Türkler’e karşı savaşmak üzere önce Mısır’a sonra Filistin Cephesi’ne gönderilmiştir. Filistin Cephesi’ndeki muharebeler, Türkler’den başka Osmanlı tebaası olan unsurların hareket tarzlarını da etkilemiştir.

İngilizler 7 Kasım 1917’de Gazze’yi işgal etti

Birinci Kanal Harekatı’nın başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra, 1915’te Ermeniler, 1916’da Araplar isyan etmişlerdir. Birüssebi Muharebesi’nin kaybedilmesinden sonraysa Yahudiler İngilizler’in emrine birlik göndererek, fiilen askerlerimizle savaşmışlardır. Düşman topçusu, 3 Kasım 1917’de saat on yediyi otuz geçeden, 4 Kasım 1917’de saat yediye kadar, 12 saat süreyle Türk mevzilerini sürekli olarak ateş altına almış, siperlerin çoğunluğu tahrip edilmişti. İngilizler, taarruzlarını Gazze batısında Akdeniz’de bulunan savaş gemileriyle de desteklemeye başlamışlardı. İngilizler’in kara topçusuna ilaveten yapılan çok etkili deniz topçusu atışları, birliklerimizin savunma gücünü zayıflatmış, moral ve motivasyonlarını çok olumsuz şekilde etkilemiştir. 8. Ordu Komutanı Von Kress Paşa, Yıldırım Orduları Grubu Komutanı Mareşal Erich von Falkenhayn’ın onayını almak suretiyle, Gazze şehrini ve buradaki mevzileri 4 Kasım 1917’den itibaren boşaltmaya başlamış, 8.Ordunun geri çekilme harekatı 6-7 Kasım 1917 gecesi tamamlanmıştır. İngilizler 7 Kasım 1917’de herhangi bir engelle karşılaşmadan Gazze’yi işgal etmişlerdir.

Kaynak: Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Atatürk Yolu Dergisi Dr. Cemal KEMAL Görüntü kaynağı: İngiliz Arşivi Seslendiren: Kadir Tanrıkulu Görüntü düzenleme, renklendirme: Akif Tanrıkulu

1917’de Gazze’de Türklere Karşı Savaşan Yahudiler; 1917’de Teşkil Edilen Bir Yahudi Tugayı, İngilizlerle Birlikte Gazze’de Türklere Karşı Savaştı! İngilizler, Gaze’yi ele geçirerek, Filistin’in giriş kapısını açtı.

REKLAM ALANI
sontrk.tv
Kanalda toplam 112 adet video bulunuyor.
SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.