Bizi Sosyal Medyada Takip Edin
REKLAM ALANI

MİT Kanun Değişikliği ve Anayasa İhlali Basın Hürriyetine ait Suçları içinde Barındıran bir Kanun

7 ay önce
54 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 10 saniye sonra kapanacak.
REKLAM ALANI
Reklamı Geç

MİT Kanun Değişikliği ve Anayasa İhlali Basın Hürriyetine ait Suçları içinde Barındıran bir Kanun; 02 Ekim 2023 Tarihinde Gazeteci Tolga Şardan “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısı nedeniyle tutuklandı. Bu haksız tutuklama nedenin emarelerini 16.4.2014 Tarihli MHP li Alim IŞIK – MİT Yasası konuşmasında bugün yaşananlara adeta ışık tutuyor.

MİT Kanun Değişikliği ve Anayasa İhlali Uyarısı Yapmıştı

16.4.2014 Tarihli MHP li Alim IŞIK TBMM hitaben; Üzerinde tartıştığımız yasa teklifinin geçmişte yaşanan hangi olaylar üzerine bugün, yüce Meclisin gündemine getirildiğini bir kez de ben hatırlatmak istiyorum. Zamanın İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay Bey’in koordinatörlüğünde 1 Ağustos 2009 tarihinde başlatılan, önce adına Kürt açılımı, arkasından demokratik açılım, tutmayınca Millî Birlik ve Kardeşlik Projesi adı altında başlatılan Türkiye Cumhuriyeti devletinin üniter yapısını tehdit eden yıkım projesinin uygulamaya geçirilmesiyle birlikte yine, kamuoyunun çok yakından takip ettiği ve hatırlayacağı gibi arkasından Oslo görüşmelerine ait tutanakların İnternet’te yayımlanmasıyla birlikte Hükûmeti bir telaş aldı ve bu görüşme tutanaklarında söz konusu projenin üç aşamalı bir proje olduğu; bunun birinci aşamasının silah bırakma ve terör örgütü üyelerinin sınır dışına çıkarılması aşaması olduğu -daha sonra Sayın Başbakanın ifadeleriyle bu tutmayınca- ancak sınır dışına çıkanların oranının yüzde 10-15 dolayında olduğu ve silahların çıkarılmadığı gerçeğiyle karşılaşılınca…

MİT Müsteşarının Koruma Altına Alındığı 17 Şubat 2012

İkinci aşama olan kanuni ve anayasal düzenlemeler aşamasıydı. Üçüncü aşaması da özerklik, af ve siyasi özgürlük aşaması. İşte şimdi ikinci aşamanın basamaklarından birisi olan MİT Kanunu’ndaki değişiklikle karşı karşıyayız. Bu kanunla ilgili ilk değişiklik, MİT Kanunu’nun 26’ncı maddesinde MİT Müsteşarının koruma altına alındığı 17 Şubat 2012 tarihli değişikliktir. Bilindiği gibi, bu görüşmeleri yapan kişi o gün MİT personeli olmadığı için tutanaklar kamuoyuyla paylaşılınca hakkında suç duyurusu aşamasına gelinir gelinmez bir gecede koruma altına alındı. Arkasından, yaşanan olaylar ve en son 30 Mart seçimleri öncesi 27 Mart tarihinde yine kamuoyuna düşen ses kayıtlarıyla Suriye’ye savaş operasyonu görüşmeleri gündeme gelince ve içinde de MİT Müsteşarının olduğu gerçeğiyle kamuoyu karşı karşıya kalınca şimdi alelacele bu kanun geldi.

Basın Hürriyetine ait Suçları içinde Barındıran bir Kanun

Değerli milletvekilleri, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı, Müsteşarı, MİT Müsteşarı ve Genelkurmay II. Başkanı savaş suçlusu olarak, savaş suçundan yargılanmak üzere Suriyeli HKP’nin dilekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesine ve Lahey’e başvurulan bir sürecin arifesindeyiz.

Şimdi bu kanunun neyi amaçladığını iyi anlamanız lazım değerli milletvekilleri. MİT Müsteşarını kurtarma adına Türkiye Cumhuriyeti devletini savaş suçlusu durumuna düşürenler utanmalıdırlar. Bu kanun şu anda Anayasa’ya aykırılığı açık olmakla birlikte, bu maddeyle Anayasa’mızın 22’nci maddesindeki haberleşme hürriyetine ve 28’inci maddesindeki basın hürriyetine ait suçları içinde barındıran bir kanun hâline gelmiştir. Dolayısıyla, Anayasa’mıza aykırıdır ve mutlaka bu teklif metninden çıkarılması gerekir.

Değerli milletvekilleri, daha önceki hâliyle, söz konusu maddenin (1)’inci fıkrasında yer alan suçlardan dolayı iki ila sekiz yıl arasında cezaya çarptırılacak olan fiiller, şimdi bu teklifle dört yıldan on yıla çıkarılıyor. Yine, daha önce bir yılla beş yıl arasında olan cezalara denk gelen fiiller üç yıldan yedi yıla çıkarılıyor. Yine, aynı şekilde, daha önce, özellikle medya aracılığıyla işlenen suçlar yüzde 50 artırılıyor.

Değerli milletvekilleri, eğer bu yasalaşırsa bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın da tartışılacağı bir güne gireceğiz.

MİT Kanun Değişikliği ve Anayasa İhlali Basın Hürriyetine ait Suçları içinde Barındıran bir Kanun; 02 Ekim 2023 Tarihinde Gazeteci Tolga Şardan “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısı nedeniyle tutuklandı.

REKLAM ALANI
sontrk.tv
Kanalda toplam 112 adet video bulunuyor.
SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.