Terör

Terörün Tanımı

Terör Nedir?

Kökünü Latince ‘terrere’ kelimesinden alan Terör tabiri ‘fobiden sarsıntı aktarma’ veya ‘fobiden korkuya düşmeye neden olma’ anlamlarına gelmekte olup, ilk kere Dictionnarire de l’Academie Française’nin 1789 senesinde yayınlanan ekinde ifade edilmiştir.Terör; cebir ve sertlik kullanarak; baskı, korkutma, yıldırma, hazmetme veya tehdit biçimlerinden biriyle, Tüzükte belirtilen Cumhuriyetin kalitelerini, politik, yasal, cemiyetsel, laik, ekonomik kumpası farklılık yapmak, Devletin ülkesi ve ulusuyla ayrılmaz tamlığını bozmak, Türk devletinin ve Cumhuriyetin varlığını riske düşürmek, Devlet otoritesini zaafa Uğratmak yada devirmek yada ele geçirmek, esas hak ve hürriyetleri yok etmek, Devletin iç ve dış güvenliğini, amme kumpasını yada genel sıhhati bozmak emeliyle bir teşkilata üye kişi veya bireyler tarafından girişilecek her türlü kabahat teşkil eden eylemlerdir.’ Biçiminde belirlenmektedir.Teşkilat terimi, Türk Ceza Yasayı ile ceza kararlarını kapsayan hususi yasalarda geçen Teşekkül, cemiyet, silahlı toplum, çete yada silahlı çeteyi içerir.

Türkiye ve Terör

Türkiye ve Terör

Terörist eylemlerin tarihsel gelişimine baktığımızda Türkiye kadar fazla terörist eylem dalgalarına maruz kalmış başka bir ülke daha bulmak oldukça güçtür. Bu 30-35 yıllık yarıyılı 5 ana yarıyılda araştırabiliriz.

IŞİD GERÇEĞİ

IŞİD GERÇEĞİ

WİKİLEAKS‘e GÖRE IŞİD, Esad ve Kaddafi’yi alt etmek için Tezgahlanan bir İslami Lejyon! Obama nın ataması ile Gülbeddin Hikmetyar’ın desteği ile,Başına da Erdoğan getirildi. Damat Albayrak IŞİD petrolünü satmak için Çalık grubu ile birlikte işin başına getirildi. Petrol deki büyük rantı gören Sonra Rusya daha sonra devreye girdi.

Hillary Clinton’a ait olduğu iddia edilen e-posta hesabından inanılmaz bilgiler ortaya çıktığı iddiası

Amerika’nin karşı düşünce kuruluşu Common Sense Show’un dört yıl ilkin ortaya attığı iddialarla başlayan skandala bakılırsa, Amerika Birleşik Devletleri, IŞİD’i ‘petrol devleri’ olarak görmüş olduğu Suriye ve Libya idaresini yıkmak için kurdu. Suriye ayağında IŞİD’in hakimiyetini Cumhurbaşkanı Erdoğan sağlayacaktı ve IŞİD’in ele geçirdiği petrol havzalarındaki işlenmemiş petrol Rus ekonomisini zayıflatmak amacıyla Erdoğan’ın damatı Berat Albayrak tarafınca kara borsaya sürülecekti!

ABD Libya Büyükelçisi Stevens’a CIA  infazı

Skandal iddiaları ortaya atan Common Sense Show, Amerika’de ‘karanlık ad’ olarak öğrenilen Libya Büyükelçisi Stevens’ın büyükelçilik atağı kararı hayatını kaybetmesini ‘suikast’ olarak belirlemişti. Kuruluşa göre, “terörist organizasyonların çıkardığı petrolün dağıtımını, silah trafiğini ve bölgedeki CIA faaliyetlerini”Sorgulayan Stevens’ın ‘lekeli çamaşırlarının’ ortaya dökülmeye başlaması CIA’i kaygı verdi. Bu sebeple elçi Stevens, doğrudan CIA’e bağlı cihatçılar tarafınca öldürüldü. Amerika Birleşik Devletleri bu atakla hem Stevens’ı susturmuş oldu. Hem de Libya’ya başlatılacak hücumlar için zorunlu ‘cenk sebebini’ sağlamış oldu. Lafın, hakikati CIA bir taşla iki kuş vurmuş oldu.
Katar, Amerika Birleşik Devletleri’den, Katar-Türkiye içinde kurulacak petrol boru hattı için dayanak istek etti. Yarıyılın Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından araştırılan bu dilek, ‘karlılığı’ düşünülerek kabul edildi.Petrol hattı için ‘kasvet teşkil eden’ Suriye’nin ‘reyin dışı’ vazgeçilmesi için tasarılar ortaya atılmaya başlandı. Bu sürece hem Türk aynı zamanda Katarlı yetkililer katıldı.
ABD’li askeri stratejistler, Rusya’nın desteğini alan Suriye Ordusu’nun uzun yıllar ‘muhalif’ güçlerle çatışabileceğini ortaya koydu. Bunun üzerine ‘petrol sahalarının’ hızlı denetimi için başka çözümler aranmaya başlandı. IŞİD, bu arayışın sonucunda kuruldu.
-Türkiye, IŞİD ile dirsek temasında bulunacak, çıkartılan ham petrolü rafine ederek piyasaya sürecekti. Bu süreçte IŞİD’in hızlı genişlemesi için gerekli destek istihbarat ajansları tarafından sağlanacaktı.
-Ukrayna’da başlayan krizle ‘ambargo’ yiyen Rus ekonomisine petrol fiyatlarının düşürülmesiyle bir darbe vurulması planlanıyordu. Rusya’nın devre dışı bırakılmasıyla bölgede bir ‘petrol imparatorluğu’ yaratılacaktı.

PUTİN HERŞEYİ BİLİYOR

Rusya, tayyare krizinin arttan Türkiye’yı IŞİD’den petrol almakla yargılamış, ticareti uydu resimleriyle gözler önüne sermişti. Zikredilen adsa Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak olmuştu.Suriye’de iç savaşın başladığı 2012 senesine ait olan Clinton’un elektronik postalarıyla,IŞİD’in ortaya çıkmış olduğu ilk zamanlardaki tavrı bire bir örtüşüyor. Zaman içinde, sahada değişen oyunun bugün ne hal aldığını bilemesek de, Wikileaks’ın ortaya attığı iddialar ‘doğrulanabilirliğini’ koruyor.

YAKLAŞIK 3 YILDIR TÜRKİYE DE WİKİLEAKS ERİŞİMİ BU YÜZDEN YOK

Ermeni Terörü

Güya soykırım iddiaları ile yurtdışındaki Ermeniler’ i kullanarak başlamış olan Ermeni terörü, dış temsilciliklerde misyonlu 34 yurttaşımızı şehit etmiş ve 15 yurttaşımızı da yaralamıştır. Bunlardan 12 suikast hadisesinin failleri tutularak cezalandırılmış ama pek bir çok faili bilinmez olarak kalmıştır.

İdeolojik Terör sağ-sol Çatışması

1968’lerde başlamış olan bu ideolojik çatışmalarda devrimci solun, Leninci, Stalinci, Maocu, her türlü versiyonu ile devleti ve halkı gözetmek ismine onlara karşı çıkan milliyetçi gruplar karşı karşıya gelmiş ve toplamda takribî 5000 birey hayatını yitirmiştir. Devletin öğrenim müesseseleri ve polis teşkilatı olmak suretiyle farklı ünitelerinde de teşkilatlanan bu gruplar, devlet müesseselerini vazife yapması ihtimalsiz hale getirmişler ve 12 Eylül 1980 darbesi Türkiye ye büyük kayıplar vermiştir.

Radikal Din Terörü

Anayasanın 2.Maddesinde anılan laik, demokratik, cemiyetsel bir hukuk devleti olan Atatürk’şöhret kurduğu Cumhuriyet’i devirmek ve yerine İslam Devleti kurmak için, dini duyguları sömürerek kendine yandaş toplayan bu gruplar, soğuk savaş yarıyılının anti komünist taktiğinin neticeyi olarak ortaya çıkmıştır. Hizbulah terör örgütü, İBDA-C İslami Büyük Doğu Akıncılar Cephesi, Hizbut Tahrir, Tevhit Selam Kudüs Ordusu biçiminde teşkilatların yurtiçi ve yurtdışında yaptıkları eylemler, Müslümanlar’ a karşı bir ön yargının oluşmasına niçin olmuştur.Son 7 Yıl da özellikle AK-pkk hükümeti eliyle SURİYE’de Beşar ESAD Rejimini devirmek ABD ve İSRAİL projesi BOP-GOP un  Türkiye Eşbaşkanı ERDOĞAN ve Hükümeti desteği ile kurulan IŞİD-EL-KAİDE-EL-NUSRA-ÖSO isimli terörist gruplar günümüzde hala tehlike saçmaya devam etmektedir.pkk dan sonra Gelecek yıllarda Türkiye nin başına bela olacak radikal örgütlerdir.

Bölücücü Terör Örgütü pkk

1980 evvelinde sağ-sol çatışması içerisinde yer alan ve k*rd orijinli yurttaşlarımızı hedefleyerek teşkilatlanan pkk-kadek eylemlerine 1984 senesinde adım atmıştır. Ülkemizi parçalayarak k*rd devleti hayalini oluşturmayı kasteden teşkilat, müessese safhasında Marksist-Leninist ideolojiyi özümsemesine karşın, sonradan ABD ve İSRAİL il taşeronu olan APO Piçi nin yönettiği,Merkezi Irak’ın Kuzeyi kandil bölgesinde bulunan pkk terör örgütü Devletler arası kirlli ilişkilerle adından söz ettiriyor.Türk devletinin kripto CIA ve MOSSAD,BND,MI5 destekli ajan ve iş birlikçilerininde içinde bulunduğu terör örgütü.Ortadoğu da özellikle 2000 li yıllardan sonra çok güçlendi.ypg,yps,kck,sdgh,ypj,tikko,d-hkpc uzantıları ile Türkiye nin en azılı Düşmanı olma niteliğini taşımaktadır.

Her yıl k*rd toplumu, 17 Aralık’ta sancak gününü kutluyor. k*rdistan Demokrat Gençleri Birliği Güney, k*rdistan Gençlik Hareketi Kuzey, k*ristan Demokrat Gençleri Birliği Doğu ve k*rdistan demokrat Gençleri ve Talebeleri Birliği Batı tarafınca duyuruda şöyle denildi:k*rdistan Milli Sancağı, 1920’de Hoybun Toplumu tarafından k*rdlerin bağımsızlığının nişanesi olarak kullanıldı. Toplum, tam eylem ve çalışmalarında kullanılmak suretiyle, 1927’de Ağrı Dağı’nda ulusal sancak olarak göndere çekildi. Bugünkü gibi   Mahabad k*rddistan Cumhuriyeti de k*rdistan bayrağını, 69 yıl önce Mahabad’da dalgalandırdı.Qazî Muhammed, asılmadan önce bayrağı Mele Mustafa Barzani’ye vererek, k*rdlük’ün sembolü olarak her zaman dalgalanmasını vasiyet etti”.

‘HOYBUN BAYRAĞI ALTINDA BARZANİLER’

“Bugün k*rd SÜRÜNGEN’leri, bu bayrağın her zaman dalgalanması için canlarını feda ediyor. Bu bayrağın gölgesi altında k*rdistan’ın kahraman peşmergeleri, IŞİD teröristlerine karşı savaşıyor. Ölümsüz şekilde Mele Mustafa’nın kutlu yolu ve k*rdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin diplomatik başarısı sayesinde k*rdistan bayrağı meydanlarda ve uluslararası törenlerde, diğer ülkelerin bayrakları yanında yerini alıyor. Bu kutlu günde bizler, yani dört parça k*rdistan’ın gençleri olarak, k*rd halkına çağrımız, k*rdistan milli projesine sahip çıkalım ve birlikte bağımsızlığın temelini atalım.”

İşte durum budur.

HOYBUN; 1927’de Ermeni Taşnak Sutyun Çetesinin kurduğu Örgütün adıdır.
HOYBUN: 1930 Ağrı Ermeni İsyanını çıkartmıştır.
Molla Mustafa Barzani, Taşnak Hoybun’a destek için 1930 hakkari isyanını çıkartmıştır.
Şimdi Türkiye Hoybun’un 2018 versiyonu olan pkk ile karşı karşıyadır.Şeyh Said isyanından kaçanlar, 5 Ekim 1927’de, Lübnan’ın Bihamdun kentinde ‘Hoybun’ adıyla gizli bir örgüt kurdular. Kurucular şunlar; Kamuran, Celadet Ali ve Süreyya Bedirhan(1).
Ancak bu örgütün diğerlerinden önemli bir farkı vardı, o da ilk kez ve resmen Ermeni Taşnaksutyun Partisiyle siyasi k*rdçülerin bir araya gelmiş, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı bir ittifak kurulmuştu.

SEYİT TAHA SAHNEDE

Cumhuriyet’ten kaçan siyasi k*rdçüler, İngilizlerin Revanduz Kaymakamı olarak atadığı Seyit Taha aracılığıyla Irak’taki Siyasi Komiser Yardımcısı ve İngiliz Gizli Servisi ajanı olan C.J.Edmods’la bağlantıya geçtiler. Edmonds ile yapılan görüşmeden sonra, bir başka İngiliz ajanı Modfold(Motfoltre) eşliğinde Revanduz’a geldiler.

İlk toplantı, Şubat 1927’de, Seyit Taha’nın Revanduz’daki evinde yapıldı.
Bu toplantıya şu isimler katıldı; İngiliz Ajanı Yüzbaşı Modfold, Seyit Taha, kardeşi Seyit Musluhittin, Balik Aşireti Reisi Mahmet Ağa, Munkuri Aşireti Reisi Suvar Ağa namına katibi, Şeyh Said’in adamlarından Hınıslı Mehmet Emin(diğer ismi Broski).

Alınan karar şuydu;

‘İngilizler daima mazlum milletlerin hamisi olmuşlardır. k*rdlere de yardım edeceklerdir. İcabında klendilerine silah ve cephane verecekleri gibi, Nesturilere de k*rd elbisesi giydirerek yardım edeceklerdir. Fakat her şeyden evvel muvaffak olmak için de birleşerek bir cemiyet vucüda getirmek lazımdır; Şemdinan(Şemdinli) tarafına büyük taarruz ve Van işgal edildiği takdirde İngiliz yardımı her sahada kendini gösterecektir’ .(2)

Mart 1927’de, yine Seyit Taha’nın evinde ikinci bir toplantı daha yapıldı.
Toplantıya bu kez İhsan Nuri ve Şeyh Sait’in oğlu Ali Rıza da katılmıştı.

Geniş anlamda Hoybun; Osmanlı’da ve Türkiye Cumhuriyeti’nde adı k*rdistan olan ayrı bir devlet kurmak emeliyle bir araya gelmiş olan ayrılıkçı k*rdlerin, Doğu Anadolu’yu da kapsayan büyük Ermenistan emelindeki Ermenilerle birlikte oluşturduğu ittifakın kod adıydı. Hoybun; temeli ve çatısı Ermeni, siyasi fikri İngiliz ve piyonu k*rd olan bir gizli örgüt olarak tarihe yazılmıştı
Aynı süreçte ve aynı amaçlarla Beyrut’ta da bir kongre düzenlenmişti.
Katılanlar arasında çarpıcı isimler vardı; Celadet Ali Bedirhan ve Kamuran Ali Bedirhan. Goms adıyla bilinen Vanlı Papaz Vahan Papazyan da katılmıştı.

k*rdistan İstiklal Komitesi neydi?

Bu komite Süreyya Bedirhan tarafından Mısır’da kurulmuş, Ocak 1919 tarihi itibariyle de faaliyete geçmişti. Kahire’de ‘k*rdistan ou Armenie’(k*rdistan ya da Ermenistan)’ adında bir broşür yayınlıyordu.

Bu komitenin programının dokuzuncu maddesi şuydu; ‘İstiklale kavuştuktan sonra, hayatı şaibedar olmamış k*rd hanedanından bir zat, k*rdistan’a hükümdar tayin edilebilecektir’. Bu zat, hiç şüphe yok ki Süreyya Bedirhan’ın ta kendisiydi. Ocak 1919’da, Komite bir k*rd devletinin kurulması için İngilizlere başvurmuştu.

Yukarıda geçen bu dört siyasi örgüt, Hoybun’a katılarak kendilerini feshettiler.

Login

Register | Lost your password?