Tanin Gazetesi Muhabiri Şerif bey…

Tanin Gazetesi Muhabiri Şerif bey.;Gayri nizami cenk eğitimini Harp Yüksekokulu senelerinde öğretmeni Nuri Bey’den aldı. 1911’de patlak veren Trablusgarp Savaşı üstüne Mısır üstünden Libya’ya sızdı. Osmanlı Devleti harbe ordusunu yollayamayacak vaziyetteydi. İşgali önlemek için tek derman Libya ulusunu örgütleyip işgale karşı direnişe geçmekti.Bir avuç vatanperver Osmanlı subayı, bu iş için Libya’ya sızdı. Şerif Bey onlardan bir tanesiydi.Şerif Bey ve Enver Bey kısa zamanda 200 kişiyi örgütledi ve Tobruk şehrine sızdı.

Tanin Gazetesi Muhabiri Şerif bey…

12 Osmanlı Kahraman Askeri

Tanin Gazetesi Muhabiri Şerif bey;12 Osmanlı Kahraman askeri ve beraberinde 120 Libya köylüsü ile Nadura Tepesi’ni bastılar. 200 kişiyi o gün yerle bir edip yok ettiler. Ertesi gün Carlo Caneva emrindeki 2000 İtalyan askeri tarafından sarıldılar.Şerif ve Enver Bey’ler, 2.000 askere karşı, dayanak edilmiş 200 karakter birlikte tepeyi gözetmeyi muvaffak oldu. Kısa müddet sonrasında bu kere Derne sahilinde 2.000 milisle 12.000 askerden oluşan İtalyan ordusuna kafa elde etti. Bu harpte dünya tarihinde ilk kere hava hamlesi yapılmış oldu.

Tanin Gazetesi Muhabiri Şerif bey…

Hava Saldırısında Bir Gözü Şaşı Kaldı

Tanin Gazetesi Muhabiri Şerif bey;İtalyan uçaklarının yapmış olduğu atakta pek oldukca Türk askeri yaralandı. Onlardan biri de Şerif’ti. Gözüne şarapnel isabet etti. Kanlar içinde yere yığıldı. Bu hamle nedeniyle sol gözü şehla hatalı sayılmayacak kadar hafif şaşı oldu.

Peki Tanin Gazetesi Muhabiri Şerif bey; kimdi? Bu saldırıda Gazi olan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK tü.

Paylaş
error0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

Login

Register | Lost your password?