Siz Kimin Kayığında Kürek Çekerseniz Çekin, Biz Hala Bandırma Vapuru’ndayız

Siz Kimin Kayığında Kürek Çekerseniz Çekin, Biz Hala Bandırma Vapuru’ndayız; 18 Mayıs 1919… Bandırma Vapuru Sinop’ta…
” Mustafa Kemal , gemide iki gece hiç uyumamıştı. Üstelik pek az şey yemiş ve mutadı veçhile mütemadiyen sigara içmişti…” 30 Nisan 1919 tarihinde merkezi Erzurum’da bulunan 9.Ordu Kıtaatı Müfettişliğine atama olunan ,daha önceki Yıldırım Orduları Grubu Kumandanı Mustafa Kemal Paşa’nın atama kararnamesi 15 Mayıs 1919 da , Vükela Kuruluca tanzim ve Padişah Mehmet Vahdettin tarafından da onay olunmuştu1. Mustafa Kemal Müfettişlik Teşkilatına ilişik tüm hazırlıklarını daha evvel ikmal etmişti. İstanbul’dan bir an evvel uzaklaşmak.Anadolu’nun sadakatli sinesine atılmak istiyordu. Bahriye Nazırı Ali Rıza Paşa’nın delaletiyle kendisi ve beraber gidecek dostları için hazırlanan Bandırma ismindeki ufak ve köhne bir gemi ,Galata Rıhtımı sarihlerinde demir atmış ,emre hazır bulunuyordu. Ordu Müfettişliği karargahını teşkil eden zatlarla beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü saat 16.40 da İstanbul’dan hareket edildi.

Siz Kimin Kayığında Kürek Çekerseniz Çekin, Biz Hala Bandırma Vapuru’ndayız

Karadeniz’in Poyrazdan  Sert Estiği Bir Gün

Paşaya Galata rıhtımında Rauf Orbay ve Fethi Okyarbeyler ile bir iki dostu uğurladı.İşgal makamları tarafınca hakimiyeti tamamlanan Bandırma vapuru , akşam sularında boğazdan çıktı. Az sonrasında Karadeniz’in suskun karanlıkları içerisine dalarak KEFKEN yönünde yol almaya başladı. Karadeniz’in poyrazdan gelen sert dalgaları ,bu ufak ,bozuk pusulalı,Köhne ve yolsuz gemiyi bir beşik eş şekilde sallıyordu. Bandırma’nın 27 yıllık kaptanı , eksantrik bir tesadüf yapıtı olarak ,daha ilk kere Karadeniz seferine çıkıyordu. Kaptan İsmail Hakkı Durusu bozuk pusulalı bu köhne tekne ile yola iyi mi devam edeceğini düşünüyordu. Mustafa Kemal , kaptanın bu endişesine hissetti ve ona:Kaptan efendi! Telaş etmeyiniz , kıyı kıyı gidersiniz. Bundan sonra kasıt , Anadolu’nun her hangi bir noktasına ayak basmaktan ibarettir dedi.

Siz Kimin Kayığında Kürek Çekerseniz Çekin, Biz Hala Bandırma Vapuru’ndayız

Mustafa Kemal , Gemide İki Gece Hiç Uyumamıştı

17 Mayıs 1919 Cumartesi sabahı İnebolu’ya varıldı. Fakat Mustafa Kemal kasabaya çıkmadı. 18 Mayıs Pazar günü öğle zamanı Sinop limanına giren gemi , alelusul pratika verdikten azıcık sonrasında , Mustafa Kemal kente çıktı ve burada Sinop’un ileri gelenleriyle görüştü. Sinop’ta Pontus Toplumunun bir şubesi vardı. Başlarında eczacı Vasil bulunuyordu.Paşa bunların faaliyeti hakkında bilgi aldı. Konuşmalar sırasında müstakbel bir dayanma için , huzurundakileri uyarıcı bazı laflar da söyledi. Çok coşkulu idi. Bir an evvelden Samsun’a varmak istiyordu. Akşam saat 20 den sonra Sinop limanından demir alan , başka bir deyişle kalkan Bandırma vapuru , Gerze ve Bafra sahilleri vaktince Samsun’a doğru ağır ağır ilerlemeye başladı.
Bütün gece seyrine devam etti. Mustafa Kemal , gemide iki gece hiç uyumamıştı. Üstelik pek az şey yemiş ve mutadı veçhile mütemadiyen sigara içmişti.” 

AK-pkk lı OROSPU ÇOCUKLARININ ATATÜRKSÜZ 19 MAYIS AFİŞİ TAM BİR OROSPU ÇOCUKLUĞUNUN BEDEN BULMUŞ HALİ

Emanet Türkiye Cumhuriyetimizin Kurtuluşunun temeli 19 MAYIS ATATÜRKÜ ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMIMIZIN 100 yılında.BAŞBUĞ Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRKÜ ve TÜM Atalarımızı Şehit ve Gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyoruz.Ruhları şad olsun…
138. Ad günün kutlu olsun BAŞBUĞUM. Sen her yerdesin!

Paylaş
error0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

Login

Register | Lost your password?