Çin ve ABD’nin Ekonomik Teknoloji Savaşında Türkiye’nin Rolü

Çin ve ABD’nin Ekonomik Teknoloji Savaşında Türkiye’nin Rolü; Türkiye pazarında şu anda HUAWEİ pazar lideri konumuna geldi. HUAWEİ çok eski bir altyapı firmasıdır. Avrupa’nın bütün Telekom altyapılarında HUAWEİ var iki gün önce bir mesaj verdi Trump.Sadece S-400 meselesi değil aslında Türkiye pazarında Lider koltuğuna oturan HUAWEİ de ayrı bir mesele.Daha önce Cumhurbaşkanı ERDOĞAN nereye gitti Affrika’da ELEMENT üreten firmaya gitti. Nadir element ne demek 50’den Yukarısı periyodik cetvelin 70 ye kadar gider o 24 tane.Nadir elementler var bunlar aslında az bulunan elementler ama bir özelliği var. Bunlar Aslında bütün sanayinin yüksek teknolojinin Can Damarı, mesela cep telefonlarındahava Sanayi’nde kullanıyor radar sisteminde kullanıyor, Silah Sanayi roketlerde genelde bu nadir elementler kullanıyor ergime sıcaklığı dayanıklı arttırıyor iletkenliği arttırıyor.

Çin ve ABD’nin Ekonomik Teknoloji Savaşında Türkiye’nin Rolü

Element Savaşı

Yüksek Teknoloji dediğiniz teknoloji temelinde Nadir elementler var ve bu kimin elinde mi pazar bu pazarın %92’si Çin’in elinde.Bir zamanlar dünyada’ki Kağıt pazarında olduğu gibi.Son dönemde elindeki kağıdı kağıttan hızlı bir şekilde çıkarak Afrika’daki ELEMENT MADENLERİNE Yatırıım yaptı. Nadir elementi Amerika ihtiyacının yüzde seksenini ÇİN’den alıyor ve eğer bunu vermeyi durdurursa 1973 petrol kriziyle eşdeğer bir kriz oluşur ki, nasıl ki petrol krızi 73’te yaşan ona eşdeğer bir krizi bugün Nadir elementler için ortaya çıkacaktır.ÇİN’in eli son derece güçlü ve dünyadaki birçok yerinde kaynağı da kapatmış durumda.Mesela Android Google HUAWEİ‘ye hizmet vermeyeceğini söyledi.

Çin ve ABD’nin Ekonomik Teknoloji Savaşında Türkiye’nin Rolü

Sonra 90 gün süre uzattı ÇİN bunu hiç tınlamadan anında açıklama yaptı İki ay içinde dedi kendi yazılımımızı devreye koyacağız dedi.Rusya ve Çin’in oynadığı bir oyun var Çok ciddi bir şekilde dünya dolarizasyon dan çıkıyor. Amerika bu manada Finansı çekerim diye tehdit ediyor ama her geçen gün ABD Ekonomik çöküşünü seyrediyor.Çünkü şu anda dünya devletlerinin büyüme hızında rakamlarına baktığımız zaman Dünyanın bu yılki büyümesi 2019’da %3 olarak öngörülüyor. bu büyüme nereden geliyor Kimden geliyor %06.5 Çin’den geliyor bu büyüme ihracata dayalı büyüme değil İçsel büyüme. Adamlar ayrıca dünyaya satıyor. Amerika teknik üstünlüğünü çok hızlı bir şekilde kaybediyor. Bir çok sahada 2 tane temel gücü var Silah ve Petrol 2 yıldan beri dünyada doğalgaz ve Petrolü kim satıyor ABD.Suudi Arabistan Venezuela işte İran dan önce fazla petrol ve doğalgaz satan ülke şu anda Amerika Çünkü eskisi gibi artık dünyadaki Hammaddeyi kağıdı ile beraber alamıyor.

Çin ve ABD’nin Ekonomik Teknoloji Savaşında Türkiye’nin Rolü

ABD Türkiye’de Çin Varlığından Rahatsız

Yaşanan Ekonomik çöküntü sonrası Türkiye de en çok arap yatırımcılar alış veriş yapıyor denilsede kısmen doğrudur.Araplar sadece inşaat ve konut alıyor.Bunun haricinde arapların stratejik bir alımı söz konusu değil.Ancak ÇİN’in Türkiye den Liman,Köprü,Maden,Termik santral ve çok büyük şirketlere yatırım yapıyor.İlerleyen günlerde TÜRK TELEKOMU almayı da planlıyor.ABD’nin yani CIA’nın Türkiye’deki istihbarat ağının ÇİN istihbaratınca HUAWEİ üzerinden yapılacağı enndişesi var.Burada aslında ABD,RUSYA ve ÇİN İstihbaratlarının da bir üstünlük mücadelesi var.AK-pkk ve ERDOĞAN’ın ÇİN ile uyumlu ve sorunsuz iş birliği yapması mümkün.Bunun en net örneği ERDOĞAN’ın UYGUR TÜRKLERİ ile alakalı hiiç bir meseleye değinmemesidir.Tıpkı musul ve kerkük’deki Türkmenlere kayıtsız kalıp,FİLİSTİN ve VENEZZUELLA ya adeta yavru vatan mumelesi yaptığı gibi.

Paylaş
error0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

Login

Register | Lost your password?